
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 4.9 mm |
| Width | 3.91 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 1.75 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 1.58 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Non-Compliant |
| Polarity | Positive |
| Dropout Voltage | 1.6 V |
| Min Input Voltage | 6.7 V |
| Output Current | 100 mA |
| Output Voltage | 5 V |
| Output Type | Fixed |
| Lifecycle Status | Active |
| Max Power Dissipation | 750 mW |
| Accuracy | 5 % |
| Power Dissipation | 750 mW |
| Max Output Current | 100 mA |
| Quiescent Current | 400 µA |
| Max Input Voltage | 35 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Output Voltage | 5 V |
| Max Output Voltage | 5 V |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Voltage Accuracy | 5 % |
| Load Regulation | 60 mV |
| Line Regulation | 75 mV |
Stock: 4349
Distributors
pcbx
Unit Price$0.89511
Ext.Price$0.89511
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.89511 | $0.89511 |
| 10 | $0.56340 | $5.63400 |
| 25 | $0.48560 | $12.14000 |
| 50 | $0.43030 | $21.51500 |
| 100 | $0.38130 | $38.13000 |
| 300 | $0.33970 | $101.91000 |
| 500 | $0.30264 | $151.32000 |
| 1000 | $0.27443 | $274.43000 |
| 3000 | $0.24603 | $738.09000 |
| 5000 | $0.22057 | $1102.85000 |
